Elektrownia wodna na Miedwiu? Mała, ale będzie

0
190

Zakład Wodociągów i Kanalizacji jest liderem w produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii w naszym województwie. Spółka przygotowuje kolejną tego typu inwestycję. Tym razem w planach jest budowa… elektrowni wodnej.

Około 17 proc energii elektrycznej potrzebnej do prowadzenie działalności ZWiK pozyskuje z OZE. Korzysta w tym celu z farm fotowoltaicznych a także biogazu powstałego w procesie oczyszczania ścieków. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom Spółka racjonalizuje koszty energii. To m.in. pozwala na utrzymanie opłat za wodę i odbiór ścieków na niezmienionym od trzech lat poziomie. W planach ZWiK jest realizacja kolejnych inwestycji w OZE. W Pilchowie powstanie następna farma słoneczna. W zakładzie produkcji wody na Pomorzanach wybudowana zostanie z kolei wspomniana elektrownia wodna.
Elektrownie wodne powstają na specjalnie w tym celu spiętrzonych rzekach. ZWiK nie będzie oczywiście budować tamy. Inwestycja zaplanowana przez Spółkę będzie mniej spektakularna, lecz jednocześnie bardzo oryginalna. Turbina wraz z generatorem umieszczona zostanie w rurze dostarczającej wodę z ujęcia na jeziorze Miedwie. Ponieważ różnica poziomów pomiędzy Miedwiem a zakładem przy ul. Szczawiowej wynosi przeszło 30 metrów, elektrownia będzie produkowała energię wykorzystując spadek grawitacyjny wody w rurociągu.
Elektrownia wodna zostanie wyposażona w turbinę wodną Francisa, o mocy zainstalowanej do ok. 140 kW oraz pozostałe wyposażenie mechaniczne i elektryczne. Elektrownia będzie pracować jako elektrownia przepływowa przez  całą dobę. Zdolność produkcyjna elektrowni w ciągu roku może dochodzić do ok. 1000 MWh. Całość wyprodukowanej energii przeznaczona będzie na potrzeby zakładu produkcji wody na Pomorzanach.
ZWiK dysponuje projektem technicznym elektrowni, który został wykonany przez Instytut OZE z Kielc. Szczecińska spółka wodociągowa poszukuje obecnie wykonawcy zadania. Ogłoszony w tym celu został przetarg. Oferty można w nim składać do 9 maja br. Inwestycja realizowana będzie w ramach projektu „Czysta Odra w Szczecinie”.

za: szczecin.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here