Dlaczego w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie uczestniczą władze Szczecina i szczecińscy parlamentarzyści?

1
3599

Od szkoły podstawowej wiele słyszałem o „społeczeństwie obywatelskim”, o konieczności angażowania się w działalność pozarządową. Przynależność do stowarzyszeń, fundacji czy nawet partii politycznych miała „rozwijać demokrację”.

Wczoraj był 1 marca, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i kolejny już raz szczecińskie organizacje pozarządowe, skupione w Porozumieniu Środowisk Patriotycznych, zorganizowały Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestniczyły w nim setki szczecinian, którzy z biało-czerwonymi flagami przemaszerowali z Placu Orła Białego na Plac Grunwaldzki, gdzie odbył się m.in. Apel Pamięci i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru.

Co roku zastanawiam się dlaczego w tych podniosłych uroczystościach nie uczestniczą władze naszego miasta? Wczoraj nie było na nich ani jednego radnego, nie było prezydenta Szczecina, nie było ani jednego posła. Prawo i Sprawiedliwość czy Platforma Obywatelska nie wysłały nawet delegatów aby złożyć symboliczne kwiaty.

O ile mogę zrozumieć brak obecności polityków Platformy Obywatelskiej (w końcu przodkowie wielu z nich to osoby, które siedemdziesiąt lat temu stały po drugiej stronie barykady i utrwalały komunistyczną władzę Polsce), o tyle nie potrafię zrozumieć polityków Prawa i Sprawiedliwości. W końcu to Lech Kaczyński jako jeden z pierwszych, ważnych polityków zaczął przywracać pamięć o „wyklętych”. Dlaczego zatem wśród polityków tej partii pojawia się tak silna niechęć do uczestniczenia w społecznych obchodach Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, razem z mieszkańcami Szczecina?

Radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli znicze na Rondzie Żołnierzy Wyklętych:

Politycy tej partii złożyli również kwiaty przed miejscami, w których mordowani byli żołnierze wyklęci w Szczecinie ale w tamtych obchodach uczestniczyła jedynie garstka mieszkańców naszego miasta…

Pozostawiam otwarte pytanie, czy kiedykolwiek doczekamy się wspólnych uroczystości patriotycznych, organizowanych przez szczecińskie organizacje pozarządowe, władze miasta oraz parlamentarzystów?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here