dr Jerzy Targalski w Szczecinie: „Międzymorze – jedność czy konflikty i destabilizacja”

0
806

Prelekcja dr Jerzego Targalskiego pt. „Międzymorze – jedność czy konflikty i destabilizacja”. Szczecin, 19 marca 2017 roku. Spotkanie zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie.

Jerzy Włodzimierz Targalski, ps. „Józef Darski” (ur. 28 lipca 1952 w Łodzi) – polski historyk, politolog, orientalista, działacz opozycyjny w okresie PRL, publicysta, były członek Zarządu Polskiego Radia.

Targalski zajmuje się naukowo problematyką przemian ustrojowych w Europie Środkowej i Wschodniej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a zwłaszcza rolą, jaką w tych przemianach odegrały służby specjalne. W swoich wypowiedziach publicznych wielokrotnie zwracał uwagę na zagrożenia wynikające ze zbyt dużej roli funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oraz Wojskowych Służb Informacyjnych i jej tajnych współpracowników w życiu politycznym i gospodarczym Polski po 1989 roku. Jest zwolennikiem lustracji i dekomunizacji.

Obecnie współpracuje z „Gazetą Polską” i prowadzi ćwiczenia w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest współtwórcą portalu internetowego ABCnet i Fundacji Orientacja. W publicystyce posługuje się pseudonimem Józef Darski.

Wraz ze współautorami książki Resortowe dzieci. Służby otrzymał ex aequo Główną Nagrodę Wolności Słowa za rok 2015, przyznaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here