(c) mateusz War., wiki

Od poniedziałku 3. kwietnia zmieni się cennik opłat związany z pochówkami na szczecińskich cmentarzach. Ma to związek z corocznie zwiększającymi się kosztami utrzymani poszczególnych nekropolii.

Od poniedziałku 3. kwietnia opłata za udostępnienie miejsca do pochówku na okres 20 lat w grobie ziemnym pojedynczym wyniesie 1020 złotych. Zmiana ta dotyczy wyłącznie Cmentarza Centralnego. Na pozostałych nekropoliach kwota nie ulegnie zmianie i wyniesie 850 złotych, a na Cmentarzu Zachodnim 600 złotych. Grób ziemny głębinowy na Cmentarzu Centralnym kosztował będzie 1255 złotych, a rodziny 1716 zł.

Zmieniają się również opłaty prolongacyjne czyli za dzierżawę miejsca po 20 latach na okres następnych 20 lat. Kwota za grób ziemny pojedynczy wyniesie teraz 440 złotych na Cmentarzu Centralnym, za głębinowy 710 złotych. Grób ziemny rodzinny dwumiejscowy to będzie kwota 1014 złotych, a trzymiejscowy 1521 złotych. I w tym przypadku zmiany dotyczą wyłącznie Cmentarza Centralnego.

Nie zmieniają się natomiast pozostałe opłaty. Również na tym samym poziomie pozostaje cena za wjazd pojazdów na Cmentarz Centralny.

Ostatnie zmiany w cenniku wprowadzone były 4 lata temu. Od tego czasu znacznie wzrosły koszty utrzymania szczecińskich nekropolii. Przykładowo ochrona. Do 2016 roku kosztowała miesięcznie ponad 40 tysięcy złotych. Obecnie najlepsza oferta przetargowa opiewała na kwotę ponad 70 tysięcy złotych. W ubiegłym roku wprowadzono również zupełnie nowy system gospodarowania odpadami. Z cmentarzy zniknęły stare druciane kosze na odpady. W zamian pojawiły się plastikowe, estetyczne pojemniki oraz wprowadzono segregację. Po raz pierwszy podpisano również dwuletnią umowę na powierzchniowe oczyszczenia Cmentarza Centralnego. Polega to na tym, że każdego dnia dodatkowych 10 osób aż do późnych godzin popołudniowych przemierza 173 hektary cmentarza i uprząta z pasów zieleni: kamienie, betony czy porzucone elementy nagrobne. Dzięki nim znikają również porozrzucane dookoła koszy na śmieci worki z odpadami, które pozostawiają osoby odwiedzające groby najbliższych. Na Cmentarzu Centralnym mamy również ponad 80 kilometrów utwardzonych dróg. Od kilku sezonów, corocznie, remontowane są kolejne alejki. Część z nich jest utwardzana frezem pochodzącym z remontowanych ulic, na części pojawia się nowa nawierzchnia asfaltowa.

za: szczecin.pl

foto: Mateusz War., wiki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here