Józef Skrzek i Słowiki 60 już w sobotę w Katedrze!

0
673

W sobotę 14 października o godzinie 20.00, w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, będziemy mieli okazję by stać się świadkami szczególnego wydarzenia o charakterze kulturalno-duchowym. Józef Skrzek i Słowiki 60 zaprezentują wspólnie kolejny koncert pt. “Nadzieja”.

Będzie to koncert pt. ”Nadzieja”  stanowiący trzecią część duchowego tryptyku  o wspólnym przesłaniu metafizyczno – artystycznym. Został on przygotowany przez współzałożyciela legendarnej grupy SBB (Silesia Blues Band) reprezentującej najlepsze oblicze polskiego rocka progresywnego oraz przezgrupę przyjaciół z pasją do śpiewu – Szczeciński Chór Męski „Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego” pod dyrekcją Jacka Kraszewskiego.

Patronatem zarówno honorowym jak i duchowym wydarzenie to objął Ksiądz Arcybiskup Metropolita Szczecińsko – Kamieński Andrzej Dzięga.  Wsparcia organizacyjnego udzielił artystom, proboszcz parafii katedralnej ksiądz prałat Dariusz Knapik.

Józef Skrzek i Słowiki 60: optymistyczne przesłanie na koniec współpracy

To kolejny koncert cieszącego się uznanim muzycznego świata multiinstrumentalisty i kompozytora i słowików. Józef Skrzek wraz z chórem męskim  dyrygowanym przez Jacka Kraszewskiego, po wspólnych koncertach: „Miłosierdzie”, wykonanym we wrześniu 2015 roku w Bazylice Najświętszej Marii Panny w Piekarach Śląskich, oraz „Woda Życia”  przygotowanym z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski i zaprezentowanym 1 kwietnia 2016 w Archikatedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie, teraz wykonawcy przedstawią szczecińskiej publiczności materiał, który w założeniu ma się stać  niosącym optymistyczne przesłanie domykające ich dotychczasową współpracę.

Koncert ma się stać okazją do swoistego rodzaju art fuzji zarówno pod względem zewnętrznie sformalizowanego wyrazu artystycznego, który będzie można usłyszeć, jak i okazją do wewnętrznej zadumy nad losami otaczającego nas świata wraz z możliwością prowadzenia czegoś więcej niż ukierunkowanego na zamknięcie monologu w jedynie słusznych przekonaniach.

Unikający jak ognia muzycznych konwenansów i uproszczeń eksperymentator z Siemianowic Śląskich, zaprezentuje szczecińskiej publiczności autorskie kompozycje utrzymane w duchu sakralnym. Utwory te są symbolicznym odzwierciedleniem artystycznej, a może przede wszystkim duchowej drogi. Drogi, którą od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, i po podjęciu decyzji o autonomicznej ścieżce kariery, konsekwentnie podąża. Co ciekawe, towarzyszyć mu będzie jego córka Elżbieta Skrzek, której głos okrasi przepełnione refleksją utwory ojca. Nad całością unosić się będzie dźwięk organów, z za których wyjątkowe brzmienie odpowiedzialność weźmie kompozytor, aranżer, trębacz, pianista i organista Klaudiusz Jania.

Repertuar przygotowany przez Szczeciński Chór Męski „Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego”, będzie stanowić przekrój utworów maryjnych, sygnowanych nazwiskami kompozytorów z różnych stron świata. To kalejdoskopiczne ujęcie, z jednej strony monumentalnej, a z drugiej prostej w swoim oddziaływaniu kompozycji jaką jest pieśń Ave Maria, ma na celu uwydatnienie ducha dialogu ekumenicznego pomiędzy zachodnimi i wschodnimi odłamami wiary chrześcijańskiej.

za: www.slowiki60.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here