Technopark Pomerania zaprasza na prezentację zawodów w branży IT. Bezpłatne warsztaty dla młodzieży

0
1054

Prezentacja zawodów przyszłości w branży IT, rola nowych technologii w różnych dziedzinach gospodarki oraz niezbędne na rynku pracy umiejętności cyfrowe i komunikacyjne – to główne zagadnienia poruszane na warsztatach „Zawodowe selfie” przeznaczonych dla młodzieży. Technopark Pomerania zaprasza nauczycieli i uczniów ostatnich klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do zgłaszania chęci uczestniczenia w zajęciach.

Branża informatyczna oferuje wysokie zarobki dla specjalistów i specjalistek IT: ponad 11 tys. zł dla kierowników projektów, 7 tys. zł dla programistów czy prawie 5 tys. zł dla inżynierów wsparcia technicznego – to średnie miesięczne wynagrodzenia wybranych zawodów IT w ubiegłym roku wg raportu Sedlak & Sedlak. Dobrze płatne są również inne stanowiska, m.in. administratorów baz danych, testerów, analityków czy grafików. Z Ogólnopolskiego  Badania Wynagrodzeń za 2016 rok wynika, że kolejny rok z rzędu jest to najlepiej opłacana branża. Poza bardzo dobrymi pensjami pracodawcy w IT oferują także elastyczne warunki zatrudnienia, współpracę w międzynarodowych zespołach czy kreatywne przestrzenie do pracy.

Według prognoz analityków do końca 2020 r. miejsc pracy w IT będzie dwa razy więcej niż specjalistów, którzy mogliby je obsadzić. Obecnie w Polsce brakuje ok. 50 tysięcy informatyków. Lokalne firmy technologiczne współpracujące z Technoparkiem Pomerania i Klastrem IT również poszukują nowych pracowników, a dynamiczny rozwój sektora gwarantuje im stabilność zatrudnienia. O tym, że warto rozwijać karierę zawodową w branży IT Technopark Pomerania będzie przekonywać uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych podczas warsztatów „Zawodowe selfie”.

 – Przedstawimy zawody przyszłości związane z branżą IT, co do których przewiduje się wysokie zapotrzebowanie. Opowiemy o trendach technologicznych i ich roli w zmienianiu świata. Uczniowie sprawdzą również poziom swoich kompetencji cyfrowych przydatnych na rynku pracy – wyjaśnia Magdalena Krawczak z Technoparku Pomerania.

Jednak znajomość nowoczesnych technologii nie jest jedynym aspektem, na jaki nacisk kładą pracodawcy IT. Przy rekrutowaniu pracowników zwracają uwagę także na ich kompetencje miękkie tj. komunikatywność, odpowiedzialność czy terminowość. Niezbędna jest również umiejętność pracy w zespole i znajomość języka obcego, ponieważ informatycy najczęściej pracują zespołowo i nierzadko w międzynarodowym gronie.

– Chcemy też zwrócić uwagę młodzieży na to, że często umiejętności cyfrowe i komunikacyjne są dla pracodawców zdecydowanie ważniejsze niż dyplom ukończenia studiów informatycznych – dodaje Magdalena Krawczak.

Chęć udziału w warsztatach wraz z liczbą uczestników można zgłaszać na adres e-mail: promocja@spnt.pl. Zajęcia trwają ok. 80 minut, a ich scenariusz przewiduje pracę w maksymalnie 5 grupach (ok. 20-30 osób, po 5-6 w każdej grupie). Terminy warsztatów wyznaczane będą indywidualnie dla poszczególnych szkół.

Za: wiadomosci.szczecin.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here